duminică, 5 decembrie 2010

Messi vs Ronaldo 2-2 si totusi, ce diferenta ?! ...

Aseara am asteptat sa vad un nou joc al echipei, care saptamana trecuta, nimicea una din fortele Europei si anume pe Real Madrid. Cu toate ca a existat un disconfort pentru jucatorii Barcelonei, fiind purtati in permanenta de la a juca, la a se amana partida, de la transportul cu avionul, la cel cu  trenul echipa trimisa sa ia cele 3 puncte de la Pamplona s-a conformat perfect. Nu trec bine 25 de minute si geniul lui Messi face diferenta cu o pasa de play-station printre 3 adversari, iar Pedro R. deschide scorul cu un sut in cross, lasandu-l pe portarul advers primul spectator de pe teren! Dominatia continua cu o succesiune de pase, care destabilizeaza adversarul si il arunca in agonie si frustrare. Dupa pauza in 20 de minute inscrie si Messi dupa o cursa de contraatac, finalizand simplu si precis la coltul scurt. Istoria partidei era deja scrisa din min 26, dar ca fapt divers a inscris si Messi, atat din actiune cat si dintr-un penalty, scos de Pedro, dupa o noua pasa de manual a lui Messi.
           Real cu Valencia se anunta un derby intre echipele care completeaza podiumul din Primera, un meci echilibrat, intre doua echipe care au pierdut la acelasi scor cu Barcelona, 5-0 ! Dupa cum se prefata jocul, asa a si fost. Realul fortand in primele 10 minute, dupa care cedeaza controlul Valenciei, care desi este chipa vizitatoare, nu menajeaza deloc echipa galacticilor, fiind incisiva si ratand situatii bune. A doua repriza semana perfect cu prima, ocazii mari de tot ale Realului in primele 10 minute, dupa care pareau neputinciosi sa inscrie un gol in poarte "liliecilor". De nicaieri, vine o decizie discutabila a arbitrului assistent care ii semnalizeaza "prrincipalului" un hent la mijlocul terenului, neacordat initial, care atrage dupa sine si  acordarea  celui de-al 2-lea avertisment. Asadar din minutul 67 echilibrul numeric, cat si cel al fortelor se destabilizeaza, iar Realul indeplineste o simpla formalitate si prin 2 actiuni de contraatac, reuseste sa pedepseasca frumoasa echipa a Valenciei, care desi cu un om in minus a cautat mereu victoria. Ronaldo s-a bucurat la goluri in stilu-i caracteristic, plin de aroganta. Un minimum de modestie dupa UMILINTA de etapa trecuta dadea bine atat pentru fanii Realului, cat si pentru iubitorii fenomenului (fotbalului), dar cred ca de la atata gel, i-a putrezit mintea ...